moje książki
autorstwo, współautorstwo lub redakcja

[kliknij tytuł, by przejść do szczegółowego opisu]

2024
Wolność, wiara, Bóg - wydanie II
Szósty zmysł codzienności
Ćwiczenia z radości

2023
Krótki przewodnik po duchowości wspólnoty

2022
Ćwiczenia z odwagi
z Jerzym Vetulanim: Ćwiczenia duszy, rozciąganie mózgu - wydanie II

2021
(Nie)dostępność Boga. Rekolekcje o modlitwie
Felietony zza hołdy

2020
Ćwiczenia ze szczęścia

2019
Kościół. Niełatwa miłość
red.: Świadomość, zapobieganie, reagowanie. Zasady ochrony dzieci, młodzieży, osób niepełnosprawnych i bezradnych przed wykorzystaniem seksualnym w diecezji gliwickiej i w archidiecezji katowickiej

2018
Wolność, wiara, Bóg. Rozmowy o chrześcijaństwie
Po co Kościół

2016
z Jerzym Vetulanim: Ćwiczenia duszy, rozciąganie mózgu
red.: Wsłuchani w Ducha. Uchwały II Synodu Archidiecezji Katowickiej

2014
Przyjaciel grzeszników. Boga portret własny

2013
Niebo dla średnio zaawansowanych (z Szymonem Hołownią)
Kościół a charyzmaty. Teoria, praktyka, kontrowersje

2010
Jezus Chrystus – osoba i dzieło – bibliografia 2005-2006

2008
Jezus Chrystus – osoba i dzieło – bibliografia 2003-2004

2007
Teraz Jezus. Na tropach żywej chrystologii
red.: Charyzmat osoby i autorytet urzędu. Wokół pytania o „gatunki literackie” współczesnych wypowiedzi papieskich i Urzędu Nauczycielskiego

2006
Jezus Chrystus – osoba i dzieło – bibliografia 2001-2002

2005
Traktat o Jezusie Chrystusie
L'esperienza mistica come locus theologicus 
przekład: Inkwizytor. Przesłuchania, wspomnienia, procesy


2004
Communicatio idiomatum. Lo scambio delle proprietà: storia, status quaestionis e prospettive


Ćwiczenia z radości

Na bazie rekolekcji.

Czy da się nawrócić na… radość?

Bóg obiecuje nam w Biblii „pełnię radości”. Święty Paweł pisze: „Zawsze się radujcie!”. Ewangelia jest radosną nowiną o zmartwychwstaniu. A jednak… W codziennym życiu, pełnym napięcia, zachowanie radości nie jest proste. Czasem brakuje na nią siły. A kiedy patrzymy na zło, które się dzieje na świecie, radość może się wydać wręcz nie na miejscu.

Ks. Grzegorz Strzelczyk w kolejnych już „ćwiczeniach duchowych” zaprasza nas do tego, żeby radość trenować. Pozwolić sobie na nią. Odnaleźć jej prawdziwe, głębokie źródło. Zrozumieć, na czym naprawdę polega. Odrzucić błędne wyobrażenia na jej temat. Odkryć radość dla siebie, osobiście. I praktykować ją – tak, by stała się zaraźliwa.

Wydawnictwo ZNAK.


Szósty zmysł codzienności


Nawet najwznioślejsze i najpiękniejsze rzeczy, które przeżywamy, składają się z drobiazgów. Są osadzone w ciągach prostych czynności oraz zwyczajnych zdarzeń.

Jak przeniknąć do głębi codzienności – rzeczywistości, w której żyjemy, pracujemy i kochamy?

W jaki sposób dostrzec w niej szansę, którą wszyscy otrzymujemy wraz z każdym kolejnym wschodem słońca?

Wydawnictwo WAM.


Krótki przewodnik po duchowości wspólnoty

Bóg – Jeden w Trójcy – jest wspólnotą Osób. Zostaliśmy stworzeni na obraz i podobieństwo właśnie takiego Boga, dlatego drugi człowiek nie może pozostawać „na zewnątrz” naszego życia i naszej wiary. Z tego samego powodu aspekt wspólnotowy jest w chrześcijańskiej duchowości tak ważny.

Jak być dla innych, a jednocześnie dbać o osobistą relację z Chrystusem?
W jaki sposób przeżywać doświadczenie wspólnoty, by służyło dobru i przynosiło radość?
Jesteśmy odpowiedzialni za wszystkich ludzi, czy jedynie za tych, którzy są obok nas?
Dlaczego sakramenty zajmują szczególne miejsce w budowaniu jedności z bliźnimi?

Ksiądz Grzegorz Strzelczyk, z właściwą sobie wyrazistością, wskazuje na obszary, w których Duch Święty prowadzi nas nie tylko ku Ojcu, ale też ku sobie nawzajem. Podpowiada również, w jaki sposób polubić, a nawet pokochać „bycie razem” w Kościele. Dzięki jego konkretnym wskazówkom ten, kto szuka możliwości pogłębienia swojej duchowości, odnajdzie wiele inspiracji do wspólnotowego jej przeżywania.

Wydawnictwo WAM.


Ćwiczenia z odwagi

Na bazie rekolekcji.

Czy lęk może być dobry? Co zrobić, żeby był naszym sprzymierzeńcem, nie wrogiem? Czy Bóg chce, żebyśmy się Go bali? Co to konkretnie znaczy, że miłość usuwa lęk?

Wszyscy czasem czujemy lęk. Boimy się o swoje zdrowie, pracę, rodzinę. Stresuje nas opinia innych. Coraz trudniej zrozumieć otaczający nas świat, a przyszłość rysuje się jako niepewna.

Dobra wiadomość jest taka: lęku nie trzeba się bać! Jest on naturalną ludzką reakcją i może nam służyć – ostrzegając przed zagrożeniem, a także wskazując na nasze pragnienia. Chodzi jednak o to, żeby nad nami nie panował. Co zrobić, żeby nasze relacje – z Bogiem, z drugim człowiekiem, ze światem, z samymi sobą – były od niego wolne?

Wydawnictwo ZNAK.


(Nie)dostępność Boga. Rekolekcje o modlitwie


Czy Bóg zawsze jest dostępny i na nas czeka? Czy grzech przeszkadza w modlitwie? Co w sytuacji, gdy nie potrafię być szczery ze sobą i Bogiem? Czy można tęsknić za kimś, kogo nigdy się nie widziało?

Wszyscy skarżymy się na kłopoty z modlitwą. Niby zwykła czynność, dla większości z nas codzienna, a jakże często sprawiająca tyle trudności i problemów, czasem wręcz będąca owocem walki duchowej. Ksiądz Grzegorz Strzelczyk z właściwą sobie przenikliwością i systematycznością pokazuje, jak krok po kroku budować szczerą i dojrzałą relację z Bogiem.

Możemy pozwolić na to, żeby modlitwa stała się strumieniem, który nieustannie przepływa przez całe nasze życie i to, co je wypełnia. Możemy doprowadzić do tego, że świadomość Bożej obecności i Jego dostępności będzie nieustannie błyszczeć gdzieś z boku naszej świadomości i oświetlać każde nasze doświadczenie. Wystarczy wyjść ze stanu zamknięcia.

Wydawnictwo WAM.


Felietony zza hołdy 


To jest książka o Kościele – takim, o jakim wielu z nas marzy: uczciwym, rozumnym, prawdomównym, wrażliwym na drugiego człowieka, po prostu ewangelicznym. Autor w niezwykle prosty i jednocześnie trafny sposób diagnozuje to, co nas w Kościele boli, obnaża to, co w nim słabe, co nas zawstydza, często oburza, z czym nie potrafimy sobie poradzić. I wytrąca nas z błogiego spokoju. Bo Kościół, o którym pisze ks. Grzegorz Strzelczyk, to wspólnota ludzi wierzących, odpowiedzialna za siebie, za innych i za wiarę, która nie jest tylko pamiątką po rodzicach, ale sposobem życia.

Książka powstała po to, by niejako dać drugi oddech felietonom ks. Strzelczyka, opublikowanych na przestrzeni kilku lat w miesięczniku „W drodze” w cyklu Śląska prowincja. Choć niektóre z nich napisane zostały przed laty, wciąż zastanawiają swoją aktualnością, a nawet proroczym tonem.

Warto wziąć tę książkę do ręki, by uświadomić sobie, że w świecie miliona lajków i wymyślnych inicjatyw prawdziwe ekstremum chrześcijaństwa to zwykłe, proste życie Ewangelią. Także, by zobaczyć, że w Kościele, którego wady niby wszyscy widzimy, ale często ślepo powielamy, jest znacznie więcej mądrości niż głupoty i autor jest tego najlepszym przykładem. Paulina Guzik, dziennikarka telewizyjna, prowadząca i autor programu „Między Ziemią a Niebem”

Za każdym razem, gdy czytam teksty ks. Strzelczyka, mam nieodparte wrażenie, że to samotny jeździec. W Felietonach zza hołdy widzę potwierdzenie tej intuicji. W króciutkich, ale jakże gęstych w treść, tekstach, wyłania się postać człowieka kochającego Kościół, który może być prostszy w obsłudze niż to widzimy na co dzień. Serdecznie polecam. Grzegorz Kramer SJ, jezuita, autor bloga grzegorzkramer.pl

W skrócie:

skrupulatnie wybrany zestaw kilkudziesięciu felietonów z miesięcznika „W drodze”, opowieść o Kościele marzeń: uczciwym, rozumnym, prawdomównym, wrażliwym na drugiego człowieka, po prostu ewangelicznym, diagnoza i obnażenie bolączek współczesnego Kościoła,
refleksja na temat Ewangelii jako najlepszego sposobu życia,
lektura wymagająca rozmyślnego czytania i refleksji, do której warto wracać, jej autorem jest ksiądz poważnie traktujący swoje kapłaństwo, wybitny polski teolog, naukowiec, wykładowca, a od jakiegoś czasu farorz parafii w Tychach..

Wydawnictwo W drodze - zbiór felietonów z miesięcznika.


Ćwiczenia ze szczęścia

Na bazie rekolekcji w oparciu o osiem błogosławieństw.

Jak się nie pogubić we własnych pragnieniach? Jak harmonijnie poukładać relacje z otoczeniem? Jak się uczyć uważności na drugiego? Jak ustrzec w sobie wewnętrzną ciszę? Jak nie dać się zniszczyć zachłanności i pośpiechowi?

Ks. Grzegorz Strzelczyk przekonuje, że odpowiedzi są na wyciągnięcie ręki – w programie, jakim jest Osiem błogosławieństw. Zagląda w głąb człowieka i konfrontuje je z naszymi niepokojami i pytaniami. Pokazuje, że Ewangelia – nawet jeśli mówi rzeczy trudne albo zaskakujące – jest drogą do spełnionego życia.

Wydawnictwo ZNAK.


Kościół. Niełatwa miłość


Kościół jest jak potężne drzewo, w którego koronie każdy może się schronić i posilić. Tam, gdzie owoce, są jednak i czarne ptaszyska, zawzięcie wydziobujące to, co próbuje wyrosnąć. To grzechy świeckich i duchownych.

Jak kochać taki niedoskonały Kościół? Jak z przekonaniem wyznawać w Credo, że jest święty? Jak się w nim odnaleźć, gdy „zmartwychwstanie”, „łaska” czy „przebaczenie” to dla nas już tylko puste słowa?

„Gdyby Kościół był święty dlatego, że są w nim ludzie bezgrzeszni, zredukowałby się do Jezusa i Jego Matki”. Tak jednak nie jest. To wspólnota wszystkich ochrzczonych – świętych grzeszników, którymi jesteśmy. Ksiądz Grzegorz Strzelczyk, jeden z najwybitniejszych polskich teologów, pomaga uchwycić żywy fenomen Kościoła i zrozumieć, czemu wygląda on tak, jak wygląda. A czasem zrozumieć oznacza pokochać.

Nakład papierowy wyczerpany.

Wydawnictwo WAM.

Świadomość, zapobieganie, reagowanie

Zasady ochrony dzieci, młodzieży, osób niepełnosprawnych i bezradnych przed wykorzystaniem seksualnym w diecezji gliwickiej i w archidiecezji katowickiej

Dokument został przygotowany we współpracy Zespołów ds. prewencji diecezji gliwickiej i archidiecezji katowickiej (ks. Robert Chudoba, ks. Grzegorz Ciuła, ks. Rafał Dappa, ks. Tadeusz Hryhorowicz, Joanna Koło-czek-Wybierek, ks. Krystian Piechaczek, ks. Karol Faj, Bogumiła Kopczyk, ks. Krzysztof Matuszewski, ks. Marek Panek, ks. Łukasz Płaszewski, ks. Adam Skutela).

Redakcja: ks. Grzegorz Strzelczyk

UWAGA: obecnie obowiązują już uaktualnione Zasady. Publikuję pierwsze wydanie, którego byłem redaktorem. 

Wersję drukowaną wydała Księgarnia Świętego Jacka.


Wolność, wiara, Bóg. Rozmowy o chrześcijaństwie


z Anetą Kuberską-Bębas

Jak wiele dzisiejszy Kościół ma wspólnego z Jezusem?

Czy Kościół zabrał nam wolność, którą podarował nam Chrystus? Wierzymy w jednego Boga, czy może w trzech? Czy to, co święte, kończy się na progu świątyni? Czy po śmierci przestajemy być sobą?

Większość z nas wzrastała w religijnym otoczeniu. Chrześcijaństwo jest więc dla nas tak oczywiste, że przestajemy się nad nim zastanawiać. Czy jednak naprawdę wiemy, w co wierzymy?

Jeden z polskich teologów w rozmowie z Anetą Kuberską-Bębas prowokuje do zmierzenia się z tym pytaniem i zaprasza na wyprawę w głąb chrześcijaństwa. W nowym świetle pokazuje prawdy pozornie doskonale znane oraz źródła i sens tych, o których myślimy rzadko lub wcale. Wszystko po to, byśmy odkryli, że „ku wolności wyswobodził nas Chrystus”.

Jeśli nie spróbujemy odnaleźć sensu wiary, skażemy ją na powolne umieranie, a siebie na niewolę bezmyślnych przyzwyczajeń.

Aneta Kuberska-Bębas – historyk i teolog

Nakład papierowy wydania I wyczerpany.
Wydanie II 2024 (miękka okładka).

Wydawnictwo WAM. Prawdopodobne wznowienie wersji papierowej.


Po co Kościół

Wiara w „święty Kościół powszechny” co dzień wystawiana jest na próbę wobec tego, co obserwujemy w życiu publicznym i w swoim najbliższym otoczeniu. Jedni reagują na to odejściem od struktur Kościoła, inni próbują za wszelką cenę bronić jego wizerunku jako instytucji bez skazy. Jak odnaleźć się we wspólnocie grzeszników? I po co w ogóle potrzebny jest Kościół? Odpowiedź na te pytania przynosi książka ks. Grzegorza Strzelczyka.

Autor mocno podkreśla, że Kościół ukształtowany na wzór postawy swojego Nauczyciela – Jezusa Chrystusa tak jak On powinien przyjmować wobec świata podejście służebne i otwarte: „By dać szansę na nawrócenie, Jezus idzie do grzeszników, gdy jeszcze są oni grzesznikami. Nawrócenie okazuje się zaś raczej owocem spotkania, a nie jego wstępnym warunkiem”.

W książce znalazł się także blok tekstów dotyczących teologii – samego objaśnienia, czym ona jest i jak bardzo jest związana z wiarygodnością Kościoła, a także dwóch problemów szczegółowych, ważnych dla dzisiejszego życia Kościoła, tj. teologii narodu i teologii kobiecości.

Oprawa: Broszurowa ze skrzydełkami
Liczba stron: 112
Format: 130 × 205 mm
ISBN: 978-83-65424-36-5
ISBN e-book: 978-83-65424-37-2
Dostępna także w wersji elektronicznej.

Zbiór tekstów pisanych dla Więzi.


Wsłuchani w Ducha. Uchwały II Synodu Archidiecezji Katowickiej



W latach 2012-16 byłem sekretarzem II Synodu Archidiecezji Katowickiej. Z tego względu redagowałem dokumenty końcowe (Statuty) na które składają się synodalne Uchwały oraz zbiór aktów wykonawczych (Suplement do rocznika 2016 „Wiadomości Archidiecezjalnych”).

Poniższy link prowadzi do folderu zawierającego:
Uchwały w wersji .pdf .mobi .epub i .mp3
akty wykonawcze w wersji .pdf
przewodnik po uchwałach w wersji .pdf

Księgarnia Świętego Jacka


Ćwiczenia duszy, rozciąganie mózgu

z Jerzym Vetulanim

Mózg i dusza, wiara i rozum, czyli neurobiolog i teolog w fascynującej rozmowie

Co dzieje się z mózgiem w chwili śmierci? Czy wolna wola w ogóle istnieje? Może mistycy cierpieli na padaczkę? Jaki związek ma oczekiwanie szczęścia wiecznego z układem nagrody w mózgu? Czym jest miłość? Badacz kory orbitofrontalnej, hipokampa i innych zakątków mózgu może znaleźć wspólny język ze znawcą chrystologii! Jeden z najbardziej znanych polskich naukowców, prof. Vetulani, i jeden z najbardziej znanych polskich teologów, ks. Strzelczyk, w rozmowie pełnej anegdot i humoru, a zarazem prowadzonej na serio, odsłaniają przed czytelnikiem kulisy świata duchowego i tajniki biologii. Książkę zainspirowały ich rozmowy publikowane w miesięczniku „Znak” w ramach cyklu Neuroteologie.

Prof. Jerzy Vetulani (1936–2017) – neurobiolog, psychofarmakolog, biochemik. Autor kilkuset prac badawczych, książek, laureat wielu nagród i odznaczeń, członek licznych gremiów naukowych. Popularyzator nauki. Ale także: działacz opozycji w PRL, współzałożyciel Piwnicy pod Baranami, showman, zwolennik legalizacji marihuany i miłośnik przyjemności życia.

Wydanie I 2016, Znak - nakład wyczerpany.
Wydanie II 2022, Znak - nakład bliski wyczerpaniu.

Dialogi pisane początkowo dla miesięcznika Znak.


Przyjaciel grzeszników. Boga portret własny



Książka może służyć jako wprowadzenie do najważniejszych tematów chrześcijańskiej wiary. Powstała z przepracowanych nagrań rekolekcji i konferencji wygłoszonych przy różnych okazjach.

Powstała z inicjatywy Wydawnictwa M (Kraków 2014), liczy 125 stron.

Nakład wyczerpany.

Zbiór różnych tekstów, coś na kształt wprowadzenia do wiary.


Kościół a charyzmaty. Teoria, praktyka, kontrowersje


Wszelki zamęt w Kościele, który niejednokrotnie wytykają tak zwanym charyzmatykom sceptyczni wobec darów epifanijnych wierzący, powodowany jest nie naturą owych darów, ale nieodpowiedzialnością osób nimi obdarowanych; ów zamęt, rozbicia a nawet zgorszenia pojawiają się zazwyczaj wtedy, gdy posługa charyzmatyczna zostaje oderwana od tego właśnie fundamentalnego kontekstu, w którym powinna być osadzona: od służby prawdzie o realnej obecności Jezusa w słowie, w sakramencie i w modlitwie, a zatem - w tym, co stanowi samo serce duchowej i liturgicznej tradycji Kościoła. Tak oderwane, charyzmaty stają się niebezpiecznymi narzędziami, angażowanymi w służbie realizacji ludzkiej małostkowości i nieuporządkowanych ambicji; więcej w nich wtedy psychologicznego mirażu i płytkiej emocjonalności niż autentycznego działania Ducha Świętego.

Jak zatem bezpiecznie i w sposób uporządkowany korzystać z charyzmatów?
Jak związać je z samym sercem najgłębszej tradycji Kościoła?
Jaką rolę pełnią one w indywidualnym doświadczeniu duchowym i jak praktycznie posługiwać nimi we wspólnocie?

Odpowiedź na te i inne pytania przynosi właśnie ta książka.

Drukowana wersja tekstów, które napisałem jeszcze w Seminarium...


Niebo dla średnio zaawansowanych


Szymon Hołownia, Ks. Grzegorz Strzelczyk

Co zrobić, gdy zobaczysz światełko w tunelu?
Dlaczego warto uzbierać sobie czyśćcowych odpustów na zapas?
Czy niebo będzie jak wieczny orgazm, a w piekle będzie ciekawsze towarzystwo?

To tylko niektóre z pytań, które zawsze chciałeś zadać swojemu katechecie, ale się bałeś. Teraz jednego z najbardziej błyskotliwych polskich teologów – ks. Grzegorza Strzelczyka – w dogmatyczny kozi róg próbuje zapędzić Szymon Hołownia.

Efektem starcia tych dwóch godnych siebie rozmówców jest niezwykła książka. Tylko dzięki niej dowiesz się, czy w niebie będą małżeństwa (skoro ślubuje się tylko do śmierci), czy dalej będą dokuczać nam komary i dlaczego jedna z głównych prawd wiary jest głęboko nieprawdziwa.

Lekko, dowcipnie i intrygująco o sprawach bardzo poważnych. Sprawdź, co czeka Cię po drugiej stronie!

Oprawa twarda
Format: A5(144x205)
Liczba stron: 256
Data pierwszego wydania: 2013-05-06
ISBN: 978-83-240-2128-4

Zapis rozmów w programach "Gotowi na śmierć" (Religia TV)


Jezus Chrystus – osoba i dzieło – bibliografia 2005-2006



Jesus Christ – person and offices – bibliography 2005-2006; Jezus Chrystus – osoba i dzieło – bibliografia 2005-2006; Gesù Cristo – persona e opera – bibliografia 2005-2006, Katowice 2010 (seria: Studia i Materiały Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, t. 58), ss. 299.


Nakład wyczerpany.

wielojęzyczna bibliografia do chrystologii - 2010


Jezus Chrystus – osoba i dzieło – bibliografia 2003-2004



Jesus Christ – person and offices – bibliography 2001-2002; Jezus Chrystus – osoba i dzieło – bibliografia 2001-2002; Gesù Cristo – persona e opera – bibliografia 2001-2002, Katowice 2006 (seria: Studia i Materiały Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, t. 30), ss. 217. 


Nakład wyczerpany.

wielojęzyczna bibliografia do chrystologii - 2008


Teraz Jezus. Na tropach żywej chrystologii



Czy Bóg wcieliłby się nawet wtedy, gdyby nie doszło do grzechu pierworodnego? Czy Jezus uprawiał chrystologię? Czy badania biblistów i historyków, próbujące dotrzeć na podstawie ewangelii i apokryfów do prawdy o człowieku – Jezusie z Nazaretu, są zagrożeniem dla wiary w Jezusa Chrystusa, wcielonego Syna Bożego? Czy da się sporządzić portret Jezusa bez pobożnego, ckliwego liftingu? Jak mamy już teraz przeżywać nasze zbawienie? Na te i inne pasjonujące pytania próbuje odpowiedzieć ks. Grzegorz Strzelczyk, młody wykładowca dogmatyki z Uniwersytetu Śląskiego. Książka przeznaczona jest nie tylko dla zainteresowanych teologią, ale dla wszystkich przeżywających wiarę w sposób świadomy.



Nakład wyczerpany.

Esej teologiczny wydany w Więzi w 2007 r.


Charyzmat osoby i autorytet urzędu



[red.] Charyzmat osoby i autorytet urzędu. Wokół pytania o „gatunki literackie” współczesnych wypowiedzi papieskich i Urzędu Nauczycielskiego, [KSJ] Katowice 2007, ss. 120.


Publikacja jest owocem konferencji, którą zorganizowałem:
„Gatunki literackie” współczesnego Magisterium i ich konsekwencje dla metodologii teologii 

Katowice (WTL UŚ), 22 listopada 2006


Nakład wyczerpany.

praca przeze mnie redagowana (2007)


Jezus Chrystus – osoba i dzieło – bibliografia 2001-2002



Jesus Christ – person and offices – bibliography 2001-2002; Jezus Chrystus – osoba i dzieło – bibliografia 2001-2002; Gesù Cristo – persona e opera – bibliografia 2001-2002, Katowice 2006 (seria: Studia i Materiały Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, t. 30), ss. 217.


Nakład wyczerpany.

wielojęzyczna bibliografia do chrystologii - 2006


Traktat o Jezusie Chrystusie

Książka została nagrodzona indywidualną nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2006).


Tom 1: Józef Majewski Wprowadzenie do teologii dogmatycznej; ks. Grzegorz Strzelczyk Traktat o Jezusie Chrystusie

Dogmatyka „z muszelką” to pierwszy od wielu lat w Polsce, od dawna postulowany, nowoczesny, sześciotomowy, rodzimy podręcznik akademicki teologii dogmatycznej, stworzony zespołowo, pod redakcją Elżbiety Adamiak, ks. Andrzeja Czai i Józefa Majewskiego. Autorzy poszczególnych traktatów to polscy teologowie średniego i młodego pokolenia, doskonale obeznani ze współczesną teologią, o znaczącym własnym dorobku naukowym i doświadczeniu dydaktycznym, otwarci na ekumenizm, dialog z innymi religiami, kulturę polską, europejską i światową, reprezentujący różne środowiska naukowe polskiej teologii.

Podręcznik cechuje się przejrzystą strukturą i nowoczesnym opracowaniem graficznym. Napisany jest prostym językiem, a autorzy chętnie posługują się porównaniami i przykładami z życia codziennego. „Muszelka” widniejąca na okładce każdego tomu jest nawiązaniem do znanego snu św. Augustyna, wyrażającego symbolicznie pokorę myślącego człowieka w obliczu niezgłębionej tajemnicy Boga.
Komitet Naukowy dzieła tworzą:

abp prof. dr hab. Henryk Muszyński, metropolita gnieźnieński, członek watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary (przewodniczący);
abp prof. dr hab. Alfons Nossol, biskup opolski, profesor Uniwersytetu Opolskiego, przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu;
bp dr Jacek Jezierski, do niedawna przewodniczący Sekcji Dogmatycznej Teologów Polskich, wykładowca dogmatyki na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim;
o. prof. dr hab. Stanisław C. Napiórkowski OFMConv, nestor polskich dogmatyków, profesor KUL;
ks. prof. dr hab. Jerzy Szymik, profesor Uniwersytetu Śląskiego, członek watykańskiej Międzynarodowej Komisji Teologicznej.

W Słowie wstępnym abp Henryk Muszyński pisze: „Dokonał się ogromny postęp we wszystkich dziedzinach nauki, również – szczególnie począwszy od II Soboru Watykańskiego – w teologii. Pojawiło się wiele problemów całkowicie nowych, problemów, które wymagają pogłębienia w świetle wiary. […] Stąd z zadowoleniem i wdzięcznością witamy nowe zespołowe dzieło młodego i obiecującego zespołu polskich teologów…”.
Podręcznik składa się z sześciu tomów zawierających następujące traktaty:

Tom 1: Józef Majewski, Wprowadzenie do teologii dogmatycznej; ks. Grzegorz Strzelczyk, Traktat o Jezusie Chrystusie.
Tom 2: Elżbieta Adamiak, Traktat o Maryi; bp Andrzej Czaja, Traktat o Kościele.
Tom 3: ks. Jerzy Szymik, Traktat o Bogu Jedynym; Michał Paluch OP, Traktat o zbawieniu.
Tom 4: ks. Eligiusz Piotrowski, Traktat o Trójcy Świętej; Zdzisław Kijas OFMConv, Traktat o Duchu Świętym i łasce.
Tom 5: Korneliusz Wencel EC, Traktat o człowieku; Marek Blaza SJ, Dariusz Kowalczyk SJ, Traktat o sakramentach.
Tom 6: Marian Kowalczyk SAC, Traktat o stworzeniu; Zbigniew Danielewicz, Traktat o rzeczywistości ostatecznej. 

Chrystologia systematyczna (podręcznik akademicki) w ramach "Dogmatyki" wydanej przez "Więź" w 2005 r.
Nakład wyczerpany.


L'esperienza mistica come locus theologicus



Książka na temat możliwości wykorzystania danych pochodzących z doświadczeń mistycznych w teologii dogmatycznej (systematycznej), wydana w Szwajcarii w 2005 roku.



Doświadczenie mistyczne jako locus theologicus - 2005


Inkwizytor. Przesluchania, wspomnienia, procesy

Książka Natale Benazziego i Gian Franco Freguglii, którą przełożyłem w włoskiego dla Księgarni św. Jacka przy współpracy Katarzyny Janickiej (dziś: Motyka); ukazała się w 2005 roku.

Efekt mojej jak dotychczas jedynej i prawdopodobnie ostatniej przygody z literackim tłumaczeniem. Chciałem spróbować, czy w ogóle sobie z czymś takim poradzę...

Opis redakcyjny

Czarna legenda Inkwizycji – jednego z najważniejszych, wielowątkowych zjawisk średniowiecznej i nowoczesnej Europy – przetrwała dłużej niż ona sama. Historie zawarte w książce są jednak opowiedziane bez uprzedzeń, z odwagą i pasją. Momentami Inkwizytor przypomina powieść sensacyjną, gdzie przeplatają się zarówno historyczne wydarzenia, jak i zmyślone historie. Autorzy przedstawiają nie tylko postaci heretyków, ale i dylematy moralne inkwizytorów, możemy więc skonfrontować nasze wyobrażenia o Trybunale Inkwizycyjnym z obu stron: sądzonego i sędziego.

Publikacja odpowiada na niesłabnące zainteresowanie tym historycznym zjawiskiem. Sfabularyzowane dzieło ma rzetelne podstawy – książka wzbogacona jest o noty i wskazówki bibliograficzne, które pozwalają odróżnić historię od fikcji literackiej. Autorzy czerpią z akt procesów inkwizycyjnych, dokumentów i źródeł historycznych, przyglądają się sektom tego okresu, ich wierzeniom i obyczajom, odsłaniają tajniki postępowania w procesie inkwizycyjnym. I tak pojawia się odwołanie do motywu Wielkiego Inkwizytora z Braci Karamazow Dostojewskiego, gorzka historia dramatu biskupa Pedra Arandy, postać Tomasza Campanelli, rzadka historia przyjaźni Domingo Marqueza z jego własnym inkwizytorem. 

Przekład z włoskiego z Katarzyną Janicką (Motyka)


Communicatio idiomatum. Lo scambio delle proprietà: storia, status quaestionis e prospettive

Il nome communicatio idiomatum viene adoperato nella cristologia per designare un complesso di questioni relative alle espressioni nelle quali a Cristo vengono contemporaneamente attribuiti nomi o proprietà umane e nomi o proprietà divine ad esempio Dio è morto sulla croce. Il nodo della problematica è la domanda circa la liceità di questo tipo di espressioni, circa la loro adeguatezza rispetto la realtà dell’essere di Cristo. Lo spazio maggiore, l’autore lo dedica alla storia della riflessione su queste forme e sul ruolo che la Chiesa ha svolto nella formulazione del dogma cristologico. Nella cristologia contemporanea il ruolo della communicatio idiomatum è stato rilevante. In questo lavoro vengono stabilite le principali funzioni e modalità delle frasi, riflettendo sulle prospettive di approfondimento della problematica in questione e delle sue conseguenze per alcune discussioni teologiche odierne.

Doktorat poświęcony chrystologii, obroniony na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie w 2004 roku.